Kostel sv. Bartholoměje

objekt č. 17 | křižovatka ulic Chelčického a Českobratrská, Teplice

Elegantní novorománská bazilika, kterou si tepličtí luteráni postavili mezi lety 1861 – 1864, stojí na jednom z nejvyšších pahorků ve městě a významně spoluutváří siluetu Teplic.

Autorem stavby je německý architekt Friedrich August Stüler, kterého ke zpracování plánů zřejmě doporučil pruský král Bedřich Vilém IV. Jeho veličenstvo pravidelně navštěvovalo teplické lázně a morálně i finančně podporovalo myšlenku vybudování nového luteránského kostela. Traduje se, že král dokonce vlastnoručně pořídil několik skic, které architekt ve svém návrhu respektoval. August Stüler patřil svého času mezi špičkové tvůrce: působil jako dvorní architekt pruského krále a kromě dlouhé řady jiných návrhů vypracoval plány např. ke Staré národní galerii v Berlíně.

„Mírový kostel apoštola Bartoloměje“, jak zněl plný název stavby, ztvárnil jako baziliku z dob raného křesťanství, s románskou dekorací a vzdušnou sloupovou předsíní, v našich krajích neobvyklou. Kdo se odváží přelézt zídku a vystoupá až ke kostelním dveřím, tomu se ze sloupoví otevře nezvyklý výhled na Teplice.

Věž ke kostelu přibyla až po osmnácti letech; byla dokončena roku 1882. Stüler pro ni použil plány svého spolupracovníka Ludwiga Persia, stavebního rady v Berlíně. Ten byl ovšem v době stavby již více než čtvrt století po smrti.

Když po druhé světové válce museli němečtí obyvatelé neslavně opustit Československo, připadl kostel Církvi československé husitské. Už roku 1965 ale sbor neměl dost peněz na údržbu a proto své aktivity přesunul do modlitebny na sousední faře, kde působí dodnes. Kostel byl v roce 1990 prodán novému majiteli, který zde zřídil luxusní restauraci. Ta pak hostila i večírky milovníků techna a dalších tanečních stylů. Po krachu společnosti kostel znovu změnil majitele, který pro něj hledá využití – jen občas je kostel využíván pro koncerty a soukromé společenské akce.

zvuková stopa: Kostel sv. Bartholoměje; 2:09, 2,0 MB; verze pro tisk: pdf

GPS: 50° 38' 30.497" N, 13° 49' 49.925" E

<< předchozí objekt || další objekt >>

. Pro polis Make a connection Gymnázium Teplice Český rozhlas Sever iTeplice.cz Capsa.cz